Annak érdekében, hogy a szükséges feladat optimális végeredménnyel kerüljön elvégzésre, nem mindegy kire bízod azt. A „front end developer” és a „back end developer” között lényeges különbség van és akkor még ott van a full stack developer. Ezekről adunk kicsit részletesebb információkat, hogy a megfelelő választásod segíthessem.
A Front end tulajdonképpen megegyezik azzal, ami ténylegesen látható a weboldalon, így annak felépítése, funkciói, design-ból sablon készítése. Ezzel szemben a Back end a háttérben futó folyamatokat, funkciókat foglalja magába, pl. a beküldött adatok feldolgozását, továbbítását, elmentését, ellenőrzését.
Front end fejlesztő
A front end feladatokkal mindenképpen olyan tapasztalt szakembert bízz meg, aki otthonosan mozog a weboldal kinézetének alakításában és a felhasználói élmény terén is rendelkezik tapasztalattal. Feladata az, hogy a honlap elképzeléseidnek megfelelően nézzen ki, és a felhasználókat, érdeklődőket bevonzza, és a weboldalon is tartsa. Cél a magas konverzió és a profit elérése. Amihez szükséges a jó felhasználói élmény, amit egy ügyes designer és front end fejlesztő együttesen tudnak igazán hatékonyan biztosítani.
Back end fejlesztő
Ezzel szemben a Back end fejlesztő végzi a dolog funkcionális részét. Ez eltérő feladatokat ölel fel, és magában foglalja például egy űrlap adatbázisba, CRM rendszerbe mentését, de az admin felületen történő megjelenés mellett sem mehet el. Gyakori például az API kapcsolatok készítése, ami tipikusan back end fejlesztői munka.
Full stack fejlesztő
A full stack fejlesztő amolyan 1000 mester. Ismeri a front end szükséges elemei, képes funkciókat írni mint egy back end fejlesztő, továbbá ezeken felül rendszerüzemeltetési ismeretekkel is rendelkezik. Így egyben képes a stabil hosting hátteret, a pontos és hatékony megjelenést és a funkciók működését is elkészíteni.
További információk
Egy nagyobb méretű, komplex projekt teljesítése komoly tudást, tapasztalatot követel meg, és rendszerint több szakember tevékenykedik azon, hogy a végeredmény valóban az elvártaknak megfelelően alakuljon. Kisebb projektek esetében akár egyetlen tapasztalt szakember is el tudja végezni a munkát, így az egész feladatkört egy személyben vezényli majd le. A Front end és back end fejlesztők feladatát érdemes elkülöníteni, mivel eltérő díjazással dolgoznak az egyes fejlesztők.
Egy komoly projekt esetében érdemes azt is figyelembe venni, hogy junior, medior vagy senior fejlesztő kerül-e kiválasztásra.