A WordPress előnye és hátrányai
A WordPress csoportunkban folyamatosan látjuk, hogy a rendszer megítélése változó. Ezen mi (mindenféle önmarketing nélkül írom) szerintem az elmúlt években picit emeltünk a közösségi csatornáink használatával, de ettől még látjuk a trendeket és szeretnénk is a témáról egyre többet írni a jövőben. Sok fejlesztő és ügyfél a negatív tapasztalataikból kiindulva általánosít és ezeket az állásfoglalásokat buzgón terjesztik is, mintha valamiféle ellentét lenne akár a szakmai berkekben, vagy éppen a tartalomkezelő rendszerek között. Ez a cikk most arról fog szólni, hogy egyrészt miért alakulhatott ki egyes emberekben negatív vélemény, mások pedig miért használják boldogan ennek ellenére is.
A WordPress piaci helyzete
Lássunk tisztán: A WordPress a legelterjedtebb tartalomkezelő motor (jelenleg 62.7%-ban uralja a piacot, ami egyébként a teljes felszíni web több, mint 35%-át jelenti, nagyságrendileg 80.000.000 aktív weboldallal). A számok alapján egyeduralkodónak számít, a többi CMS rendszer a közelében sincs az elterjedtségüket tekintve. Ezek tények. Évente nagyjából 2-4%-ot bővül, szóval az arányok még jelen pillanatban is tolódnak. Ez felfogható egyfajta sikernek, hiszen a rendszer fejlesztésére láthatóan van igény és ez azért lehet, mivel sok ember számára ez a rendszer megfelelő valamilyen indokból.
Vajon miért lett ilyen elterjedt a WordPress?
Ha valami népszerű, sokan tévesen arra következtetnek, hogy az adott rendszer „mindenben” a legjobb. Nos, ez természetesen ebben az esetben sem igaz, viszont számos olyan tulajdonságot fel lehet sorolni, ami hozzásegítette a rendszert az exponenciális piaci elterjedéséhez. Csak néhány a teljesség igény nélkül:
- A rendszer teljesen nyílt forráskóddal rendelkezik, ami röviden annyit tesz, hogy bárki használhatja ingyenesen a WordPress-t és az összes ráépülő megoldást.
- A rendszer nagyon jól dokumentált, erős közösséggel rendelkezik és felhasználó-központú, tehát könnyen tanulható.
- Folyamatosan fejlesztik, ügyelve a kompatibilitásra, időről-időre új funkciókkal és biztonsági frissítésekkel látják el.
- Nagyon moduláris, messze a legtöbb kiegészítő, sablon (téma) és különféle ráépülő rendszer létezik. Ebből kifolyólag a funkcionalitása bőséges.
- Rengeteg szakember foglalkozik a rendszerrel az igények miatt, ebből kifolyólag jó ár/érték aránnyal lehet a fejlesztéseket megoldani vele.
- Létezik egy ingyenesen is használható wordpress.com (self-hosted) platformja is, ami egyébként a világ egyik legnagyobb forgalmú oldala.
Én abban látom leginkább a WordPress sikerének titkát, hogy megpróbálták leszállítani a weboldal üzemeltetést az átlag felhasználók tudásához. Ez nem azt jelenti, hogy bárki lehet fejlesztő és bárki építhet jó minőségű és változó funkcionalitással rendelkező oldalakat (de egyébként ez a jövőkép), pusztán csak annyit jelent, hogy egy átlagos oldalt fel lehet építeni a segítségével programozási ismeret nélkül és teljesen ingyenes módon is. Ez lehetőséget adott azoknak a felhasználóknak is az internetes jelenléthez, akik egyébként más módon nem tudták volna ezt megtenni. Ezen felül a nyílt forráskód segítségével a fejlesztők számára is kialakítottak egy olyan platformot, amire könnyű volt saját, egyedi megoldásokat írni, majd ezeket terjeszteni a folyamatosan duzzadó közösség számára. Ez a közösségi erő pedig óriási potenciált hordozott, nem meglepő tehát, hogy sima blogmotorból egy multifunkciós CMS lett az idők során.
A rendszer üzemeltetése könnyen megoldható és sokan elköteleződtek mellette, hiszen könnyű rá fejlesztőket találni és ár/érték arányban általában a legjobb megoldás (természetesen akkor, ha a funkcionalitás ezt indokolja). Ezen felül hamar lokalizálták a különböző országokba, tehát gyorsan megszülettek a kezelésével, bővítésekkel és fordítással kapcsolatos útmutatók is, ezzel még tovább erősítve a piaci pozíciókat.
A WordPress hátrányai
Valószínűleg érdekesen fog hangzani, de a WordPress legnagyobb hátrányai mind abból adódnak, hogy a rendszer népszerű és hosszú múltra tekint vissza. A cikk további részében megpróbálom tényszerűen (tehát nem szubjektív alapon) leírni azokat a dolgokat, amiket sok fejlesztő hangoztat, amikor szóba kerül a CMS rendszer.
- A rendszer kódbázisa alapvetően régi. A WordPress egy blogmotornak indult annó és ebből kifolyóan a kezdeti funkcionalitás folyamatában bővült (15+ éven keresztül). Mivel a fejlesztés bizonyos szinten megkövetelte a visszafelé-kompatibilitást és a széles körű felhasználhatóságot, ezért gyakran hangoztatott kritika, hogy a kód nehéz és „spagetti”, tehát nem annyira tiszta és átlátható, mint néhány új, pár éves múlttal rendelkező CMS rendszer. Fontos kiemelni, hogy ez nem azt jelenti, hogy a kód ne működne és felesleges elemekkel lenne tele, egyszerűen csak a gondolkodásmód és az alkalmazott megoldások nem a legújabb trendek szerint történik. Ez egyébként stabilitási szempontokat is szolgál, emellett pedig következetes maradt a fejlesztése során.
- A WordPress nem biztonságos? Ez egy nagyon mély témakör, de röviden arról van szó, hogy a rendszer iszonyatosan elterjedt és ebből kifolyólag sok lapot tudnak feltörni a különböző botnet rendszerek (ezek automatizált rendszerek, amik ismert sebezhetőségeket használnak ki). Az alaprendszer egyébként meglepően biztonságos és a fejlesztési ütemezései miatt, ha ki is derül sebezhetőség, általában néhány nap alatt foltozzák a fejlesztők és „security updatek” formájában. A gond viszont valós és nem is inkább az alaprendszer hiányossága, hanem a 3. féltől származó WordPressre ráépülő megoldásoké (sablonok, pluginok, különböző beágyazott lehetőségek, kiszolgálás minősége, stb…) és persze az üzemeltetési hiányosságoké (pl. frissítések hiánya). Szóval könnyű a rendszert szaktudás hiányában sebezhetővé varázsolni és ez a nagy számok törvénye alapján sokszor meg is történik.
- Sok a kókler fejlesztő. Igen, ez sajnos igaz. A WordPress egyik alaptézise, hogy egyre könnyebb felhasználói ismeretekkel is üzemeltetni. Igaz ez a telepítésre, a funkciók (pl. kész pluginok általi) implementálására és a különböző sablonok használatára, melyek nagyon rugalmas design megoldásokat tesznek lehetővé. Szóval néhány felhasználó úgy gondolja, hogy fejlesztés nélkül is csinálhat piacképes formában másoknak weboldalt… ez egy óriási gond a piacon, mivel a szakma megítélését rombolják, elértéktelenítik és átláthatatlanná teszik a valós fejlesztői munkát. Ezen felül a WordPress-ről kialakított kép is sérül, hiszen sokan az alaprendszer hiányosságainak könyvelik el a gyenge végeredményt. Többek között ezért is hoztuk létre ezt az egész oldalt, amit most olvasol, hogy hitelesítsük azokat a fejlesztőket, akik valóban megérdemlik.
- A WordPress lassú? Gyakori indok a fejlesztők körében, hogy lassúnak bélyegzik a rendszert. Ez nem teljesen igaz, hiszen lehetséges gyors rendszereket létrehozni vele, viszont ezt nem feltétlen 60 dolláros témákkal, hanem egyedi megoldásokkal (high-end kód és kiszolgálás) lehet elérni. Ehhez elég nagy szaktudás kell és egy átlag felhasználó nem igazán érti, hogy pontosan mi különbözteti meg a 100.000 Ft-os WordPress oldalt az 1.000.000 Ft-ostól, miközben nagyon hasonlóan néznek ki és hasonló funkcionalitással is bírnak. Nos, az egyik ilyen dolog a kód sallangmentessége és tisztasága és ismerni kell a rendszer buktatóit, előnyeit és hátrányait. Lehet gyors a rendszered WordPress alatt is. Természetesen óriási adattömeghez és óriási kiszolgáláshoz egyedi megoldások kellenek (mint egyébként mindenhol), ezt már a rendszer kiválasztásánál is figyelembe kell venni.
- A WordPress karbantartás-igényes. Igen, ez egy folyamatosan frissülő rendszer (optimális esetben legalábbis frissítve van folyamatosan), ennek a számos előnye mellett vannak hátárnyai is: idővel lehetnek inkompatibilitási gondok a különböző bővítményeknél, sablonoknál. Ezért is nagyon fontos, hogy a weboldal már a kezdetekkor is csak megbízható forrásokat használjon és ne erőltessünk olyan funkciókat, amik nem feltétlenül szükségesek. A kevesebb néha több.
Végszó
A WordPress megítélésé erősen torzítja a piaci pozíciója és a fejlesztők saját érdekei mentén történő egyéb rendszereinek értékesítése. Mivel a piacon van egy egyeduralkodó, tényleg jó ár/érték arányokkal felvértezett CMS rendszer, ezért egyre nehezebb a laikus ügyfeleket az észérvek szintjén meggyőzni arról, hogy miért is válasszanak mást (sokszor drágábban és nagyobb kötöttségekkel). Ebből általában az sül ki, hogy a WordPresst fejlesztői körökben trendi lett ledegradálni. Erre nyilván van alap, hiszen az oldalak többsége nem szakmai alapokon készült, egyszerűen felhasználói tudással lett összerakva.
Fontos viszont látni azt, hogy a WordPress csak egy eszköz, amit lehet jól és rosszul is használni. A végeredményt ugyan gyakran a felhasznált rendszer tulajdonságaival összemossák, pedig az igazság az, hogy megfelelő szakértelemmel és a megfelelő célokra messze a legjobb választás lehet.