Napjainkban nagy problémát okoz, hogy megszaporodtak az olyan személyek, akik magukat fejlesztőnek nevezi, de nem rendelkeznek megfelelő szakmai ismeretekkel, tapasztalattal. Segítünk miként szűrje a nem megfelelő személyeket és olyan tanácsokat, tippeket adunk, melyek távoltartják ezen kontárokat.
Miként szűrhetjük ki a kontárokat?
Szakmai ismeretekkel könnyű, de felhasználóként ezt kicsit nehezebb. Éppen ezért szeretnénk tanácsokat és tippeket adni, honnan láthatja meg a mezei felhasználó is, hogy a magát szakembernek nevező kontár miként szűrhető ki. Sajnos 100%-os megoldást nem lehet adni, de az alábbi tippek sok pénzt spóroltak már meg a megbízóknak.
– Hivatalos utat válasszuk
Minden esetben kössünk szerződést, amikor már jelentősebb összegről beszélünk. Persze lehet alacsonyabb összegeknél is. A szerződésbe tegyük bele a határidőt és rögzítsük a kötbér feltételeit, mértékét. Továbbá legyen benne minél több elérhetőség mindkét fél irányában. Mindig tisztázzuk előre a szerződésben, hogy kinek mi a feladata, mennyi idő alatt köteles válaszolni és milyen forrásanyag, kinek a tulajdona.
– Ellenőrizzük a nyilvántartásban
Mindig nézzük meg, hogy a kiszemelt személy vagy cég, milyen adatokkal van a nyílvántartásban. A megbízható személyek az Impresszum vagy a Kapcsolat menüpontban megosztják az adószámukat és/vagy a nyílvántartási azonosítót. Ezek pedig a kormány hivatalos adatbázisából lekérdezhetőek, ellenőrizhetőek.
- Egyéni vállalkozók esetén:
- Cégek esetén:
Mit is nézzünk?
Egyéni vállalkozó esetén: Először is nézzük meg, hogy az állapot működő legyen, ne legyen aktuálisan szüneteltetés alatt és a tevékenységek között ne szerepeljen több tucat, egymáshoz nem köthető tevékenység felsorolva, mivel az már picit gyanús.
Cég esetén: Ellenőrizzük, hogy a megadott elérhetőségek, egyeznek-e a hivatalos adatokkal. A fenti linken lekérdezhető tárolt cégkivonatban van-e jogelőd jelölve és azon cégre is keressünk rá. Fontos a cég esetében legyen jegyzett tőke és az adószám státusza érvényes legyen.
– Terv alapján adjunk megbízást
Mindig készítsünk fejlesztési brief dokumentumot amihez a szerződésben határidőket adjunk. A szerződésben szerepeljen a végső összeg is, így nem emelkedhetnek a díjak a közös munka közben.
– Referenciák
Mindig kérjünk legalább 4-5 élő, működő referenciát. Ezeket nézzük meg. Ellenőrizzük a sebességüket, több eltérő eszközön (asztali számítógép, laptop, tablet, mobil) a megjelenést, hogy valóban jó-e.
– Törvényes,szabályos
Megvan-e az adatvédelmi nyilatkozat (ami rendben van-e és nem csak valami átmásolt dokumentum), megvannak-e a szükséges jelölők és a süti / cookie beállítás is rendben van-e.
– Részletek
Van-e a személynek, cégnek saját honlapja? Nézzük meg itt is a sebességet és a reszponzivitását több eszközön. Tegyük próbára! Figyeljük meg, hogy egységes-e a színvilág, a tartalmak valódi értéket nyújtanak-e, elég gyors-e és a funkciók működnek-e.
Összegezve
A legegyszerűbb megoldás, ha a fenti szempontokat figyelembe véve megnézzük a választott fejlesztő személy / cég honlapját, avagy honlapjait és meggyőződünk róla, hogy valóban minőségi munkát ad-e át. A referenciák között szereplő oldalak tulajdonosait akár fel is hívhatjuk telefonon, hogy megkérdezzük, miként zajlott a munka, volt-e probléma. A szerződést körültekintően írjuk meg és ügyeljünk a részletekre.